Výchovná poradkyňa ZŠ s MŠ Cerová: Mgr. Miriam Chlupíková
Kontakt: 034/ 6589228
E- mail: m.chlupikova@gmail.com
Plán práce výchovného poradcu 2024-25.docx
Konzultačno-poradenský deň
Štvrtok 7,45 – 15,00 kabinet výchovného poradcu
Dôležité pojmy:
Kto sú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP) a žiaci s podpornými opatreniami (PO)?
Ak už dieťa má stanovenú niektorú z diagnóz v § 2 písm. k) až q) školského zákona a CPP uviedlo, že žiak je so ŠVVP (toto bola povinnosť stanovovať u žiakov aj doteraz), tak škola vedie tieto deti, tak ako doteraz, ako deti so ŠVVP (pracovne po starom povedané: integrované deti).
Žiaci s PO bez ŠVVP nebudú potrebovať IVP. Pôjde najmä o sledované či rizikové deti, alebo to môžu byť aj deti cudzincov, deti v kríze a pod. Poskytne sa im PO (napr. úprava dochádzky) a ak by to nepostačovalo, resp. prípad je zložitejší, komplexnejší, dlhodobý, vyvíja sa „zlým“ smerom, dieťa sa komplexnejšie posúdi, prebehne prípadná diagnostika či podpora aj s väčším zapojením CPP a stanoví sa ŠVVP a vypracuje IVP alebo sa postupuje podľa postupov určených v ŠkVP. Ak škola proces zvláda vo vlastnej réžii, podpora je potrebná len dočasne, akútne alebo kým sa neuzavrie diagnostika, tak sa IVP nerobí, dieťa ostáva sledované s uvedením PO do elektronického systému.
Ktoré sú najčastejšie špecifické vývinové poruchy učenia?
Dyslexia – špecifická porucha čítania – pri čítaní si dieťa zamieňa tvarovo, zvukovo podobné hlásky, prehadzuje, pridáva, vynecháva hlásky, nerozumie prečítanému textu.
Dysortografia – špecifická porucha pravopisu – pri písaní dieťa vynecháva, pridáva, prehadzuje písmená, zamieňa tvarovo a zvukovo podobné písmená, nerozlišuje tvrdé a mäkké slabiky, nerozlišuje krátke a dlhé samohlásky, nedodržiava hranice medzi slovami a pod.
Dysgrafia – špecifická porucha písania – grafický písomný prejav dieťaťa je ťažko čitateľný až nečitateľný, písmo je ťažkopádne, neusporiadané, neúhľadné, nie je dodržané písanie na riadku, má nepravidelnú hustotu, dieťa si nedokáže zapamätať a napísať správne tvary písmen atď.
Dyskalkúlia – špecifická porucha matematických schopností – prejavuje sa problémami pri orientácii na číselnej osi, zámenou číslic, neschopnosťou robiť matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie), poruchami v priestorovej a pravoľavej orientácii a pod.
ADD – porucha pozornosti, pri ktorej sa nevyskytuje fyzický nepokoj - tzv. zasnené deti. Potrebujú opakované výzvy na prácu, nereagujú ihneď.
ADHD – porucha pozornosti s hyperaktivitou - tzv. stále sa pohybujúce deti. Deti sa ľahko nechajú vyrušiť vnútornými aj vonkajšími podnetmi a strácajú smer. Sú zahltené množstvom myšlienok. Majú problém prejsť od jednej činnosti k druhej. Najväčší problém s udržaním pozornosti majú pri plnení zadaných úloh a s ich dokončením v určitom časovom limite.
Aspergerov symdróm - je radený medzi poruchy autistického spektra (označenie F84.5). Na rozdiel od ľudí s autizmom, u ktorých je diagnostika skorá a pomerne jednoduchá vďaka typickým znakom, býva Aspergerov syndróm diagnostikovaný v neskoršom veku, pretože príznaky nie sú také jednoznačné ako u autizmu. Na rozdiel od autistov si osoby trpiace týmto syndrómom často svoju inakosť uvedomujú a preto je zdrojom ich trápenia a utrpenia. Okolie ich často vníma ako netaktných, sebeckých, nekolegiálnych, či nepriateľských, úzkostných a uzavretých, do seba zahľadených čudákov.
Aladárov Aspergerov syndróm.pdf
Všeobecné rady pre rodičov, ako pracovať s deťmi s poruchami v učení: