2017/2018 2016/2017 2015/2016 Dotazník

Škola priateľská k deťom 2015/2016

2016/2017

Za splnenie všetkých podmienok v tomto školskom roku sme opäť získali titul ŠKOLA PRIATEĽSKÁ DEŤOM:

Ďakujeme za veľkodušnosť a solidaritu, ktorú ste prejavili počas Vianočnej zbierky UNICEF, ktorú sme organizovali dňa 12. 12. 2016 v priestoroch našej školy. Za vianočné pohľadnice a medovníky  sme vyzbierali 170 €. V núdzi našu finančnú pomoc pocítia deti na Ukrajine.

V školskom roku 2016/2017 sa naša škola opäť zapojila do aktivít detského fondu UNICEF s cieľom opätovne získať titul

„Škola priateľská k deťom“.

Celoročný program Škola priateľská k deťom sa plne odvíja od myšlienky Dohovoru. Okrem Slovenska úspešne funguje aj vo Veľkej Británii, Nemecku, Kanade či Španielsku. Je odporúčaný v pedagogicko-organizačných pokynoch Ministerstva školstva SR ako vhodný doplnok k výučbe ľudských práv. Jej cieľom je vytvárať prostredie priateľské k deťom v školách a školských zariadeniach na základe uplatňovania kľúčového faktoru - Dohovoru o právach dieťaťa (medzinárodná platná norma kodifikujúca práva dieťaťa).

Poslanie UNICEF, ktorým je chrániť práva detí, pomáhať im uspokojiť ich základné potreby a rozšíriť možnosti ako uplatniť svoje schopnosti – vychádza plne z princípov Dohovoru. Práve preto Dohovor má kľúčovú rolu pri zostavovaní kritérií Školy priateľskej k deťom.

Cieľom aktivít je:

·         zlepšenie vzťahov v škole - žiak/učiteľ/rodič, znižovanie rizika šikanovania, konfliktov,

záškoláctva;

·         zlepšenie atmosféry na vyučovaní - zvýšený záujem, zlepšovanie výsledkov;

·         pozitívne postoje voči rozmanitosti - tolerancia, otvorené zmýšľanie, multikulturalita;

·         porozumenie globálnych súvislostí - budovanie hodnôt, rešpekt voči životnému prostrediu,

globálna spravodlivosť;

·         zvýšená dôvera v seba a v druhých - bezpečie v školskom aj mimoškolskom prostredí, sebaúcta;

·         zvýšená angažovanosť žiakov         - chod školy, samostatnosť.

V tomto školskom roku začneme plniť nadstavbovú úroveň

Realizáciu zabezpečuje:

Koordinačný výbor:

Koordinačný výbor by mala byť nová pracovná skupina – kolégium - vytvorená špeciálne za účelom koordinácie programu ŠPD. Výbor vedie a informuje celú školu o programe, o plnení jednotlivých kritérií, o aktivitách.

Členovia koordinačného výboru:

riaditeľ

zástupcovia pedagógov

zástupca nepedagogických zamestnancov

zástupca rodičov

zástupcovia žiakov

1) Prvý školský rok - zabezpečenie vlastného auditu školy a vypracovanie akčného plánu

Hlavnou úlohou koordinačného výboru v tejto etape bude zabezpečiť vypracovanie vlastného auditu školy  a následne akčného plánu. Vlastný audit zisťuje aktuálnu situáciu na škole. Hodnotí celkovú atmosféru vnímanú deťmi aj zamestnancami, ich skúsenosti, ako sa na škole cítia, čo by chceli, aby sa zmenilo a pod. Zisťovanie bude prebiehať metódou autoevalvačného dotazníka vyplneného žiakmi, rodičmi,  aj všetkými zamestnancami školy. Na základe výsledkov zistení vypracuje koordinačný výbor akčný plán, v ktorom si škola stanoví ciele, kde a ako sa zlepšiť, posunúť vpred, na čom pracovať, čo zmeniť. Akčný plán bude mať jednu hlavnú myšlienku – zámer, na zlepšenie čoho sa bude chcieť škola zamerať. Plán bude zaslaný koordinátorovi programu do UNICEF na prehodnotenie. Plnenie plánu bude revidovať Slovenský výbor pre UNICEF individuálne v záujme zachovania kontinuity štandardov programu.

2) Druhý školský rok - realizácia akčného plánu

Na základe vypracovaného auditu školy a akčného plánu bude škola svoj akčný plán realizovať. Na konci školského roka vypracuje koordinačný výbor záverečnú správu, v ktorej zhodnotí, do akej miery bol akčný plán splnený. Túto zašle koordinátorovi programu UNICEF. Následne zástupcovia UNICEF Slovensko v spolupráci s koordinačným výborom školy zhodnotia splnené body akčného plánu.

• Základná škola s materskou školou Cerová
    Cerová 277
  • 034/ 6589 228

0949 217 941 školský klub detí (ŠKD)