O tom, že dnešné učenie na diaľku môže byť tvorivé, nás presvedčujú aj naši šiestaci. Na jeseň sa na prezenčnom vyučovaní dejepisu naučili vyrábať pojmové mapy a teraz to dokázali využiť pri tvorbe krásnych máp sami, doma. Potešili nimi nielen seba (mnohí za ne dostali jednotky), ale aj rodičov a vyučujúcu. A tak sa chcú pochváliť, čo všetko vedia o starovekom Grécku aj tu, na stránke našej školy. Veríme, že vás ich práce zaujmú a možno aj niečomu naučia. Fotoalbum.
V geografickej olympiáde patrí naša ZŠ už dlhé roky medzi najlepšie v okrese. A ani tento rok sa žiaci našej školy nedali zahanbiť, hoci sa súťaž konala online formou.
Súťažili sme v 2 kategóriách.
Kategória G - 5. ročník: Najmladší žiaci to majú v tejto súťaži najnáročnejšie. Geografia je pre nich nový predmet, ktorý majú v rozvrhu len od septembra. Musia sa naučiť veľa nových vecí - najťažšia je asi práca s atlasom, ktorá sa počas online hodín učí len ťažko. Napriek tomu to zvládli výborne:
Laura Harnúšková - 1. miesto, úspešná riešiteľka okresného kola
Kristína Ferenčičová - 4. miesto, úspešná riešiteľka okresného kola
Tomáš Hajdučko - 7. miesto, riešiteľ okresného kola
Kategória F - 6. a 7. ročník: Z tejto kategórie najlepší 3 úspešní riešitelia postupujú na krajské kolo. To je pre našu školu zaujímavá informácia, pretože sme opäť zabodovali:
Peter Beňák - 1. miesto, úspešný riešiteľ okresného kola
Jakub Valášek - 3. miesto, úspešný riešiteľ okresného kola
Klára Huttová - 9. miesto, úspešná riešiteľka okresného kola
Peťovi a Kubkovi gratulujeme a budeme im držať palce 16. apríla, keď budú školu reprezentovať na krajskom kole.
27. januára sa konalo okresné kolo matematickej olympiády (5. a 9. ročník). Našu školu reprezentovali 2 šikovní piataci - Gabriel Harnúšek a Tomáš Hajdučko. Úlohy museli riešiť v domácich podmienkach, zadania dostali e-mailom a po vyriešení zaslali svoje príklady členkám okresnej komisie na vyhodnotenie.
Chlapci sa stali, už ako veľkí druhostupniari, riešiteľmi okresného kola a sú prísľubom do ďalších školských rokov. Ďakujeme za reprezentáciu školy!
Počas decembra žiaci 1. stupňa spolu so svojimi učiteľkami, asistentkami a vychovávateľkou ŠKD vyrobili milé vianočné pohľadnice, ktoré potešili dôchodcov v DSS Láskavé dlane v Prievaloch a klientov DSS pre dospelých na Bojkovej.
Na Bojkovej nás prekvapili obrovským transparentom, ktorí vyrobili ako poďakovanie všetkým žiakom našej ZŠ. To nás veľmi potešilo!
Aj keď je súčasné obdobie veľmi náročné, predsa kúzlo Vianoc pôsobí... A preto všetkým ľuďom dobrej vôle ešte raz želáme pokojné vianočné sviatky a do nového (a dúfajme lepšieho) roka 2021 najmä veľa zdravia, lásky a osobných stretnutí. Fotoalbum.
Tento školský rok prebehla súťaž netradične. Väčšina žiakov si vyskúšala súťažiť online formou. Niektorým miestami zlyhala technika, ale nakoniec to zvládli všetci.
Víťazmi jednotlivých kategórií sa stali: Filip Janák (3.roč.), Michal Chlupík (4.roč.), Kristína Ferenčičová (5.roč.), Margaréta Mikulčíková (6.roč.) a Tatiana Zíšková (7.roč.).
Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť, víťazom a úspešným riešiteľom blahoželáme a budeme sa pripravovať na okresné kolo tejto obľúbenej matematickej súťaže, ktoré sa koná v marci. Ako? To sa necháme prekvapiť...
Mikuláš nezabudol ani na deti v MŠ Cerová. Neprišiel osobne, ale balíčky deťom nechal v materskej škole.Deti sa darčekom potešili . Nakreslili Mikulášovi obrázky a vyrobili aj čižmičky. Fotoalbum.
Srdečná vďaka za balíčky patrí OZ Slniečko.
Chceme vidieť v našich záhradách vtáčiky ako sýkorky, pinky, vrabce, ďatle, strnádky, brhlíky, sojky alebo drozdy? Stačí ich prilákať vhodným krmivom. Napríklad slnečnicou, orechami, rôznymi semienkami, lojom. Takto im pomôžeme prečkať zimu, keď v prírode nemajú dosť potravy. Neskôr sa nám odvďačia ošetrovaním stromov. Deti sa to učia aj v škole. Odmenou za starostlivosť je pohľad cez okno našej triedy - občas na zvedavú veveričku, najmä však rôzne druhy poskakujúcich sýkoriek, ktoré nám spestria hodiny. Fotoalbum.
I napriek tomu, že sme si mysleli, že tento rok, vzhľadom na pandemickú situáciu, do ŠKD Mikuláš nepríde, predsa prišiel. No prišiel sám, lebo anjel a čert majú Covid a zostali v karanténe. Keďže deti v ŠKD poslúchali, Mikuláš ich odmenil darčekmi – balíčkom so sladkosťami a rukavičkami. Veríme, že o rok bude lepšie a príde celá mikulášska zostava. Fotoalbum.
Zima sa prihlásila o slovo. Dnes/ 3.12./ sme cez okno pozorovali prvé vločky. Veru ani učiť sa nedalo. Tak sme sa ponáhľali napísať, prečítať, vypočítať! Všetci sme sa ho chceli čo najskôr dotknúť. Biely, studený a tvárny. Prvý malý snehuliak už bol tu. Poriadna guľovačka a odtlačky v mäkkom snehu. Boli sme veľmi opatrní, aby sme sa nešmykli. Toľko radosti nám priniedol prvý sneh! Fotoalbum.
V stredu 2.12. sa uskutočnila "Imatrikulácia prvákov". Deti predviedli rozprávku "Ako išlo vajce na vandrovku", zarecitovali básničky o písmenkách a zmysloch, ktoré sa učia. Prekvapením bolo kúzelné číslo dievčat. Na záver ešte chlapci navodili blížiace sa Vianoce piesňou Tichá noc.
Pán kráľ našich prvákov pasoval mečom a tým ich prijal do školského kráľovstva ZŠ Cerová. Samozrejme predtým zaznel sľub o plnení si školských povinností. Na záver sa deťom prihovoril pán riaditeľ. Poďakoval sa im za pekný program a zaželal im veľa úspechov. Fotoalbum.
Nový školský rok 2020/2021 sa začal a ani sme sa nenazdali, už je prvá polovica októbra za nami.
Bohužiaľ, situácia s pandémiou koronavírusu sa nezlepšuje a aj naša škola musí spĺňať nariadenia krízového štábu. Okrem iného všetci žiaci a zamestnanci musia po celý čas vyučovania nosiť rúška, dezinfikovať ruky, dezinfikujú sa niekoľkokrát denne priestory školy – chodby, sociálne zariadenia, kľučky, sú zakázané všetky mimoškolské aktivity, krúžky, ZUŠ-ka, nesmie sa využívať telocvičňa,...
Aj v tejto situácii naša škola nezaháľala a spravili sme viacero úprav areálu – zvonkohra z rôznych drevín, lavičky v areáli školy, vyrovnanie terénnych nerovností v okolí altánku. Bola vybrúsená a nalakovaná podlaha v telocvični, vymenené basketbalové koše. Fotoalbum.
Od septembra prešla naša škola na systém elektronickej triednej knihy a elektronických žiackych knižiek Edupage. Dokúpili sme nové počítače do počítačovej učebne, pomôcky na výučbu anglického jazyka, fyziky a telesnej výchovy.
V budove jedálne a materskej školy prebehla výmena plynových kotlov.
Poďakovanie patrí nášmu zriaďovateľovi – Obecnému úradu Cerová, sponzorom – Korlat,s.r.o., pánovi Marekovi Holáskovi , pánovi Mgr.art. Máriovi Harnúškovi a pánovi učiteľovi Mgr. Radovanovi Rakovi, vďaka ktorým sa podarilo tieto práce zrealizovať.
Zber a následné opätovné využívanie starého papiera je dôležité najmä pre zachovanie drevín a lesov.
Recyklácia starého papiera pomáha nepriamo aj zvieratám a prírode vôbec. Napríklad pre potreby papierenského priemyslu sa ustavične vyrubujú rozsiahle plochy najmä ihličnatých lesov. Obrovským tempom postupuje aj ničenie tropických pralesov. Zvieratá, ktoré žijú v týchto oblastiach, sa životu v úplne zmenených podmienkach väčšinou nevedia prispôsobiť, a preto svoje domovy opúšťajú a hynú.
Používaním starého papiera na výrobu nového by sa dopyt po čerstvom dreve podstatne znížil, a vďaka tomu by sa mohlo životné prostredie mnohých zvierat zachovať.
Preto sa aj my, v našej škole, snažíme pre prírodu niečo spraviť a organizujeme zber starého papiera dvakrát ročne, na jeseň a na jar.
V minulom týždni sa našim žiakom a ich rodičom a starým rodičom podarilo nazbierať vyše 8,7 tony starého papiera! Sme radi, že sa do zberu zapojila väčšina žiakov našej školy, od tých najmenších škôlkarov, až po najstarších deviatakov.
Najlepší zberači boli žiaci 5.A triedy, ktorí priniesli 1311 kilogramov starého papiera.
Vyhodnotenie:
1. stupeň 1.miesto Kadlíčková Natália 152 kg
2.miesto Tomek Martin 150 kg
3.miesto Janák Martin 149 kg
2. stupeň 1. miesto Laura Harnúšková 511 kg
2. miesto Filip Hrebeň 471 kg
3.miesto Jakub Mráz 235 kg
Najúspešnejším žiakom blahoželáme a ďakujeme všetkým žiakom, rodičom a starým rodičom, ktorí sa do zberu papiera zapojili.
V pondelok 14.9. sa konali na našej školy didaktické hry (1. stupeň) a účelové cvičenia (2. stupeň). Celý deň sme preto strávili vonku v prírode.
Piataci spolu s triednymi učiteľkami využili tento deň na spoznávanie Cerovej. Veď majú nových spolužiakov z Prieval, Plaveckého Petra i z Jablonice, ktorú našu obec dobre nepoznajú.
Exkurziu začali pri kostole sv. Anjelov strážcov, ďalej pokračovali k obecnému úradu, prezreli si aj starý "zámeček" za cerovským cintorínom. Po presune na Lieskové odmerali vlastnými telami rozmery zvonice. Budete potrebovať 12 piatakov, aby ste zmerali celý obvod lieskovskej zvonice. V parku sme objavili zaujímavé zákutia - starú jaskyňu (grottu), bývalé kúpalisko i chrlič vody. Pristavili sme sa aj pri zaujímavých stromoch. V kaštieli nás pozvali ďalej sestričky sv. kríža. Niektoré deti sa spolu so sestričkou Erikou išli pomodliť do kaplnky za úspešné zvládnutie škoského roka. Deň bol veľmi poučný i zábavný. Veľa sme sa toho o Cerovej dozvedeli.
Aj naša škola otvorila svoje brány a po dlhom čase privítala žiakov a učiteľov.
Práve teraz možno viac detí očakávalo príchod nového školského roka s radosťou, pretože minulý školský rok trávili niekoľko mesiacov v domácej výučbe a svojich spolužiakov vídavali iba online. A tak sa o to viac tešili, že sa opäť môžu vrátiť do kolektívu medzi svojich kamarátov.
V triedach privítali žiakov ich triedne pani učiteľky pri dodržaní všetkých bezpečnostných a hygienických opatrení.
Prvákov spolu s ich rodičmi v krásne vyzdobenej triede uviedla do školských lavíc pani učiteľka Mgr. Tomková a spolu s pánom riaditeľom sa prihovorila našim najmladším členom školskej rodiny. Prvákom počas celého, pre nich slávnostného dňa, nezmizol úsmev z tváre. Veríme a držíme im päste, aby im dobrá nálada vydržala počas celého roka. Fotoalbum.
Ďakujeme, že NADÁCIA VOLKSWAGEN nám finančne prispela na realizáciu Veže poznania, v rámci schváleného projektu Náučné chodníky (č.332/16_NCH). Napriek nepriaznivej epidemiologickej situácii vďaka tejto finančnej podpore mohlo Rodičovské združenie pri ZŠ s MŠ Cerová vybudovať v areáli školy tzv. centrálny „informačný uzol“ o prírode a iných zaujímavostiach v okolí obce Cerová.
Má formu 4 netradičných informačných tabúľ skoncentrovaných do tzv. Veže poznania s názvom "Naša príroda", ktorá obsahuje interaktívne poznávacie prvky o zvieratách (špeciálne aj vtákoch), rastlinách (špeciálne aj stromoch). Súčasťou Veže poznania je aj zalaminovaná kniha , ktorá dopĺňa informácie o miestnej faune a flóre informáciami o ďalších geografických zaujímavostiach a kult. pamiatkach, ktoré sú v lokalite obce Cerová a spájajú pravek, starovek a novovek. Veža poznania je urobená v kontexte zážitkového učenia sa. Umelecky i graficky je stvárnená tak, aby bola zaujímavá a pútavá predovšetkým pre deti predškolského a ml. šk. veku, ale aj ich rodičov, či starých rodičov.
Na konci šk. roku 2019/20 sme začali aj s realizáciou poznávacích aktivít na 1. stupni(viď Fotoalbum) s výnimkou slávnostného otvorenia, ktoré sa nemohlo zrealizovať z dôvodu hygienických opatrení v súvislosti s pandémiou Covid 19. Tešíme sa, že Veža poznania bude využívaná v rámci školských aj voľnočasových aktivít od budúceho školského roka.
Dnes sme ukončili trochu netradičný školský rok 2019/2020, ktorý poznačila pandémia COVID 19. Prišiel aj pán starosta, ktorý odovzdal Cenu starostu obce pre najlepšieho žiaka školy. Tento rok sa ním stal Peter Chlupík, ktorý nás úspešne reprezentoval na viacerých vedomostných a športových súťažiach po celom Slovensku. Spolu s ním boli odmenené 2 spolužiačky - Ema Chovancová a Elena Beňáková, ktoré dostali cenu od riaditeľa školy. Fotoalbum.
Všetkým žiakom želáme pekné prázdniny, aby sme sa v septembri všetci v zdraví stretli pri otvorení nového školského roka 2020/2021.
Vážení rodičia.
Ako sme už informovali, žiaci našej školy budú v druhom polroku školského roku 2019/2020 hodnotení na vysvedčení slovne.
Podkladom pre slovné hodnotenie boli známky dosiahnuté v druhom polroku (pred uzavretím škôl hlavným hygienikom) a práca žiakov počas dištančného vzdelávania (učenia na diaľku), ako ich účasť na on-line vzdelávaní, spracovávanie zadaných úloh, projektov, atď.
Ďakujeme za porozumenie.
Tento rok sme mali súťažiť v škole 23. marca. Pre pandémiu korona vírusu sa však súťaž nemohla v riadnom termíne uskutočniť. Presunula sa na koniec školského roka. Žiaci 1. - 5. ročníka úlohy riešili v škole, ostatní žiaci dostali svoje kódy a termíny a úlohy riešili online.
Najlepším riešiteľom školy sa stala Emka Chovancová, žiačka 9.A, ktorá dosiahla percentil 97,5% (bola lepšia než 97,5% všetkých deviatakov na Slovensku!).
Ďalšími výbornými riešiteľmi boli Tatiana Zíšková a Bibiana Bartáková zo 6. triedy (percentil 77,1%) a Michaela Kútniková a Michal Chlupík z 3. ročníka (percentil 70,4%). Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za účasť a veríme, že si radi zasúťažia aj v ďalšom ročníku.
Naši deviataci mali v piatok 26.6. malú slávnosť - lúčili sa so svojimi učiteľmi a zamestnancami školy, ktorí sa o nich po celý školský čas vzorne starali.
9.A a 9.B sa zapísali do dejín našej školy veľkými písmenami. Sú to šikovní mladí ľudia, ktorí vzorne reprezentovali svoju školu i svoje rodiny po celom Slovensku. Veď toľko výborných umiestnení vo vedomostných, umeleckých a športových súťažiach ťažko niekto ďalší prekoná. A nielen to. Vždy ochotne pomohli pánovi učiteľovi DRakovi pri úprave areálu, zabehli do kuchyne vyniesť smeti, postrážili deti v školskom klube, ... Bolo na nich spoľahnutie v každom ohľade. Budú nám chýbať. Najmä triednym učiteľkám A. Michalicovej a M. Chlupíkovej.
Na ich ďalšej ceste im držíme palce a želáme veľa úspechov!
Dňa 19. júna sa žiaci 1. – 5. ročníka oboznámili s prácou členov Policajného zboru SR. Vyskúšali si ochranný odev, prezreli si policajné auto a dozvedeli sa o bezpečnosti a ochrane zdravia a vhodnom správaní sa počas prázdnin. Fotoalbum.